Učili da je važno biti oprezan u prometu i da su policajci prijatelji djece

Ravnateljstvo policije u grubišnopoljskoj osnovnoj školi promoviralo nacionalni projekt 'Poštujte naše znakove'

Učili da je važno biti oprezan u prometu i da su policajci prijatelji djece

Iako bi netko zapitao je li se danas što loše dogodilo u grubišnopoljskoj Osnovnoj školi Ivana Nepomuka Jemeršića, jer je bila krcata policijom, odgovor je je sasvim suprotan: dogodilo se nešto jako lijepo ! Nešto što će, ponajprije, utjecati na veću sigurnost djece u prometu, a potom i na dječju percepciju policije kao prijatelja.
Naime, u okviru nacionalnog edukativno preventivnoga programa MUP-a i njegovih partnera 'Poštujte naše znakove' grubišnopoljski osnovci su ugostili djelatnike Ravnateljstva policije i njihove partnere u projektu, te su se kroz brojne aktivnosti družili se s policijom i tako ponovili i nadogradili svoje znanje o prometnoj kulturi.
Sve je počelo simpatičnom predstavom 'Đak veseljak i prometni znak', Udruge Nova Generacija i nastavilo se brojnim aktivnostima. -Bile su tu radionice s forenzičarima, vidjeli su što radi interventna policija, družili su se s Crvenim križem. Potom su na poligonu i sami sjeli u autiće i uvjerili se kako je biti vozač, odnosno koliko je teško uočiti nekog malenog na cesti. Sve u svemu dobro smo se zabavili, a sve u cilju da što bolje memoriraju sve ono što im danas-sutra može spasiti život-pojasnila je Marija Goatti, službenica za prevenciju iz Ureda glavnog ravnatelja policije.
Da projekt 'Poštujte naše znakove' itekako ima svoj pozitivan učinak govore podaci. Naime, 1994. godine, odnosno godinu dana ranije negoli je uveden, u prometu u Hrvatskoj je poginulo 54 djece. Danas je ta slika sasvim drugačija o čemu brojkama svjedoči Darko Grac iz Službe sigurnosti prometa.-U proteklih 10 mjeseci ove godine bilo je 860 stradale djece, među kojima su dva djeteta poginula.  U istom razdoblju lani bilo je 820 teže ili lakše ozlijeđene djece, među kojima devetero poginulih. Znači, broj stradale djece je na istoj razini, ali iako je svako poginulo dijete previše, ipak je broj poginule djece u prometu posljednjih godina značajno smanjen-kazao je D. Grac. Promijenile su se i okolnosti stradavanja. Naime, u početku su djeca stradavala ponajviše kao pješaci odnosno biciklisti, a danas, njih gotovo 60 posto, stradava najčešće kao putnici u vozilima s roditeljima ili njima bliskim osobama.
U ime Grada Grubišnoga Polja sudionike današnjeg projekta pozdravio je zamjenik gradonačelnika Dalibor Jurina.(RGP)


  Povratak na: Novosti