15. Gospodarski sajam - sajam sira okupio 152 izlagača iz 11 hrvatskih županija i R. Mađarske
23 posto izlagača više od lani i daleko više od četrdesetak na prvom izdanju manifestacije, rekao domaćin sajma gradonačelnik Z. Mađeruh
Završen je još jedan uspješni, ovogodišnji jubilarni 15. Gospodarski sajam – sajam sira. Manifestacija je to koju Grad Grubišno Polje organizira kako bi skrenuo pozornost šire zajednice na stratešku važnost razvoja poljoprivrede, stvaranja preduvjeta za njen opstanak i održivi razvoj sela.
Gradonačelnik i domaćin sajma Zlatko Mađeruh na svečanom otvaranju je poručio da sajam karakterizira do sada najveći broj izlagača, njih 152.-To je 23 posto izlagača više nego lani i daleko više do njih četrdesetak koliko ih je bilo na prvom izdanju manifestacije. Sajam je pripremljen za sve vas koji ste zainteresirani i imate viziju da i sami nešto pokrenete i postanete uspješni-poručio je Z. Mađeruh.
Državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja Velimir Žunac, koji je došao uime predsjednika Vlade, istaknuo je da je sajam značajan ne samo za grad već i cijelu Bjelovarsko-bilogorsku županiju.-U ovoj je županiji poljoprivreda jedna od ključnih gospodarski grana, posebice mljekarstvo. Stoga sajam ima zadaću skrenuti pozornost šire zajednice na stratešku važnost poljoprivrede, njezin razvoj, ali u ovom trenutku i njezin opstanak i održivi razvoj svih ruralnih područja posebice naših sela-kazao je V. Žunac. Prigodnim govorom sa sajamske se govornice posjetiteljima i svim nazočnima obratio i župan Damir Bajs.
Na sajmu su se predstavili izlagači iz 11 hrvatskih županija i Republike Mađarske, među kojima je bilo deset prerađivača mlijeka, kojima je sajam prilika da pokažu što rade i prezentiraju svoje proizvode i sebe.-Sajmovi, pa tako i ovaj, važni su da kupci probaju, a tko proba taj najčešće i kupi. Od medalja se, naravno, ne živi, ali puno znače jer su potvrda našem radu, ali i reklama-kazala je Marta Jareš s OPG-a Jareš. Naime, prerađivači mlijeka su stručnjacima zagrebačke Agronomije na ocjenjivanje dostavili 46 uzoraka mliječnih prerađevina od kojih su 36 ocijenjena, a 32 se pokazala vrhunske kvalitete. Stoga je uručeno 16 zlatnih, 12 srebrnih i četiri brončane medalje. Među njima se izdvaja Polutvrdi punomasni kozji sir u merlotu OPG-a Đurković iz Marjančaca, koji je proglašen šampionom sajma. Josip Đurković kaže da su kvalitetu osim stručnjaka Agronomije potvrdili i kupci, jer na tržištu sir dobro kotira.-Sir je u prodaji već dva mjeseca i kupci kažu da je odličan. Ustrajni smo i radimo dalje, iako je poprilično zahtjevna njegova izrada, budući da mora dugo zreti u merlotu-kaže ponosni vlasnik šampiona sajma.
Da su ove godine dostavljeni uzorci iznimne kvalitete, posvjedočio je i prof. dr. sc. Neven Antunac, koji je dobitnicima priznanja uručio nagrade uime stručnog povjerenstva Agronomskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koje je uzorke ocijenilo. Rekao je da je upravo odlična kvaliteta svih nagrađenih proizvoda kao nikada do sada glavno obilježje ovogodišnjih uzoraka proizvoda.-Od 36 ocijenjenih proizvoda 25 sireva je bilo u kategoriji kravljega, 10 kozjega i jedan sir u kategoriji ovčjega mlijeka. Najviše sireva, čak 30, bili su u kategoriji polutvrdih, jedan ekstra tvrdi, dva meka i tri u kategoriji svježih sireva. Od 30 polutvrdih čak 22 su proizvedena s nekim od dodataka-rekao je N. Antunac.
Sireve su ocjenjivali i posjetitelji, a prema njihovu mišljenju najbolji je Kuhani kravlji sir s paprikom OPG-a Tomislava Koledića iz Brezovca, na drugom se mjestu našao Kuhani kravlji sir s koprivom OPG-a Ivana Gašića iz Beketinaca, koji je po prvi puta na sajmu sira, a na trećem se mjestu našao Škripavac sirane Runolist Tomaić Commercea iz Otočca. Najbolje uređenim izložbenim prostorom proglašen onaj Zdenke mliječnih proizvoda. Na drugom mjestu u izboru najbolje uređenih prostora je onaj Češke besede Grubišnoga Polja, a na trećem Kreativne udruge Unikat iz Virovitice.
Na konferenciji za novinare održanoj uoči otvorenja sajma domaćin Zlatko Mađeruh je napravio presjek proteklih 15 godina sajmovanja u Grubišnom Polju, podsjećajući da je prvi sajam krenuo s četrdesetak izlagača. Prve tri godine sajam je imao samo karakter gospodarskoga, a od 2006. godine obukao je ruho sajma sira.-Naš je sajam skrenuo pozornost na mljekarsku industriju Zdenka. Naime, Vlada RH je kroz sajam prepoznala tu industriju kao industriju od posebnoga značaja za Hrvatsku. Pripremljen je program restrukturiranje tvrtke, tako da Zdenka nije prošla stečaj već je privatizirana i to je jedan od najvećih uspjeha ovog sajma-kazao je gradonačelnik.
No, Mađeruh je isto tako istaknuo da je sajam bio pokazatelj da se na državnoj razini ne događaju poticajne mjere za razvoj OPG-a i malih obrtnika i poduzetnika. Također, sajam nije uspio lokalne izučene mljekare potaknuti da sami otvore svoja obiteljska poljoprivredna gospodarstva.-No, danas je druga situacija. Svi oni koji eventualno i nisu uspjeli, a imaju viziju i ideju, sada imaju mogućnost doznati kako zatvoriti financijsku konstrukciju iz fondova EU, odnosno potporama naše lokalne uprave-navodi Z. Mađeruh.
Sajam, koji stoji oko 200 000 kuna, pri čemu polovicu sredstava Grad osigura iz vanjskih izvora, a polovicu iz svojega proračuna, isprovocirao je 11,5 milijuna kuna vrijedan projekt Proizvodno poduzetničkoga inkubatora koji će biti potpora upravo OPG-ima, malim i srednjim poduzetnicima i poljoprivrednicima za edukacije i pisanje projekata, a postoje i nove ideje međugranične suradnje koja će se odvijati putem LAG-a Bilogora-Papuk.
Na konferenciji su govorili i Velimir Žunac, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja, te saborski zastupnik Miro Totgergeli.-Vidim da je sajam odlično organiziran. Naravno, da mu u tomu pomažu resorna ministarstva sufinancirajući ga, a posebno je važno da je poljoprivreda prepoznata kao iznimno važna za Republiku Hrvatsku, za ovu županiju i grubišnopoljski kraj. Njena je strateška važnost čak i pitanje nacionalne sigurnosti-rekao je V. Žunac. M. Totgergeli je konstatirao da je među 10 izlagača sirara, pet s područja Bjelovarsko-bilogorske županije.-Ovaj sajam je jedino mjesto u ovom dijelu Hrvatske, gdje mogu široj javnosti i pokazati to što rade, te da još uvijek imamo proizvođače sira u ovim prostorima. S druge strane, dolaze i oni iz Osječko-baranjske i drugih županija, što znači da sajam treba opstati jer oni koji se bave proizvodnjom sira na svojim gospodarstvima imaju priliku to i pokazati-naglasio je M. Totgergeli.
Gospodarski sajam – sajam sira, redovito svake godine donosi i popratne sadržaje. Održana su predavanja. Na temu 'Mjera ruralnoga razvoja za poljoprivrednike', na kojemu je predavao Zlatko Pavičić, diplomirani agronom i zamjenik gradonačelnika Grubišnoga Polja, a na temu 'Potpora za obrtnike i poduzetnike iz nacionalnih sredstava i EU fondova', je govorila Adela Zobundžija. Darija Marković iz Savjetodavne službe je održala radionicu 'Kako napraviti maslac u vlastitoj kuhinji'.
Ove je godine održana i prva Bilogorska čvarkijada, na kojoj su četiri tima spravljala čvarke, koje su nakon proglašenja najboljih posjetitelji mogli i kušati. Najbolje čvarke su prema ocjeni povjerenstva spravili članovi OPG-a Kraljik iz Belišća. Drugi su bili članovi Vijeća srpske nacionalne manjine Grubišnoga Polja, treći Zdenac Veliki Zdenci, te četvrti Udruga Roma Grubišno Polje.
Sajam je ponudio bogat kulturno-umjetnički program. Prvoga dana nastupile su folklorne skupine KUD-ovi Bjelovar i Slavko Kolar iz Palešnika, te HORKUD Golub, potom Zbor matice umirovljenika, Plesni klub Davorko, Folklorni ansambl Grubišno Polje, te Mali tamburaši i mlađa skupina grubišnopoljskoga folklora. Održana je i smotra mažoretkinja na kojoj su nastupile grubišnopoljske, te bjelovarske i daruvarske mažoretkinje, dok su svoj nastup imale i folklorne skupine nacionalnih manjina: Češka beseda Velikih i Malih Zdenaca, Zajednica Mađara Grubišnoga Polja, te SKD Prosvjeta iz Garešnice. Pripadnici češke, mađarske, romske i srpske nacionalne manjine predstavile su se i sa svojim nacionalnim kuhinjama.(RGP)
Više fotografija potražite u sajamskoj GALERIJI