27. godišnjica prvog granatiranja Grubišnoga Polja
17. kolovoza 1991. godine oko 17 sati iz četničkoga uporišta u Velikoj Peratovici doletjele su prve granate odmetnutih Srba, te ranile dvojicu policajaca i nekoliko civila.
Na današnji dan prije 27 godina započeo je rat na grubišnopoljskom području ! Naime, nakon dotadašnjeg niza manjih oružanih provokacija, srpski pobunjenici koji su već početkom kolovoza na ovim prostorima blokirali cestu Grubišno Polje - Virovitica, oteli nekoliko građana i utvrdili svoj pobunjenički štab u Velikoj Peratovici, na današnji su dan 1991. godine oko 17 sati izveli minobacački, a potom pješački napad na Grubišno Polje.
Napadi u kojima su ranjena dva policajaca i četvero civila uspješno su odbijeni. Kao odgovor na ovu otvorenu agresiju u policiju i gardu se javlja velik broj dragovoljaca, a krajem kolovoza ustrojavaju se i postrojbe ZNG-a i Narodne zaštite kroz čiji je sastav do kraja njihovog djelovanja prošlo oko tisuću pripadnika. Nakon otvorenog napada na Grubišno Polje pobunjenici su gotovo svakodnevno izvodili razne provokacije. Okupacija bilogorskih sela popraćena je izgonom hrvatskog i drugog nesrpskog stanovništva, te zapljenom i pljačkom njihove imovine. Preostalo nesrpsko stanovništvo bilo je izloženo stalnom zastrašivanju i prijetnjama, te represivnom ponašanju zlostavljanja, fizičke torture, odvođenja u logore i ubojstvima. Veliki broj minobacačkih i drugih oblika napada bio je usmjeren iz privremeno okupiranog djela tadašnje općine prema slobodnom području, podjednako na vojne i civilne ciljeve.
U vremenu do oslobodilačke operacije Otkos 10 zabilježeno je više od pedeset napada jakog intenziteta, od toga više od dvadeset topničkih, petnaest pješačkih i šest zračnih udara. Združenim djelovanjem postrojbi ZNG-a i MUP-a svi su napadi uspješno odbijeni.-Vjerovao sam da nakon osnivanja ZNG-a 12. kolovoza stvaramo uvjete za pregovaranje. Ali nakon minobacačkoga napada i prvih žrtava shvatio sam da je rat, nažalost, nama nametnut i neizbježan-kazao je zapovjednik ZNG-a Zlatko Mađeruh.
Više o događanjima neposredno prije i za vrijeme Domovinskoga rata na gradskom području pročitajte u odjeljku Povijest/Domovinski rat na ovim web stranicama.