Gradsko vijeće nakon dvije elektronske, sjednicu održalo u Gradskoj vijećnici
Proračun za 2019. godinu izvršen je s viškom prihoda i primitaka od čak 5 655 56 kuna
Jučer je 41. puta u ovom mandatu zasjedalo grubišnopoljsko Gradsko vijeće, sada nakon prethodne dvije elektronske, u Gradskoj vijećnici. Na dnevnom redu našlo se 36. točaka, većina kojih je prihvaćena većinom glasova, a dio i glasovima svih vijećnika.
Predstavljena su izvješća o javnom uvidu nacrta idejnih rješenja rekonstrukcije Trga bana Josipa Jelačića i Plana gospodarenja otpadom, od kojih za prvo nije donijeta odluka budući da se još očekuju prijedlozi o uređenju trga. Glasovalo se i o godišnjim izvješćima o izvršenju Programa gradnje i Programa održavanja komunalne infrastrukture te izvršenju Proračuna za prošlu godinu.-Ukupni prihodi su 36 731 005 kuna, indeks ostvarenja u odnosu na 2018. godinu je 1,19. Rashodi su 30 542 384 kuna s indeksom ostvarenja od 1,04. Ostvaren je višak prihoda i primitaka od 5 655 563 kune i kada se pokrije manjak prihoda višak raspoloživ u sljedećem razdoblju iznosi 4 978 498 kuna-pojasnila je Jasminka Meheš, gradska pročelnica za financije.
Nakon što su donijete izmjene i dopune pratećih programa, prihvaćene su izmjene i dopune Proračuna za ovu godinu. Riječ je o smanjenju prihoda i rashoda u iznosu od 1 920 000 kuna pa planirani prihodi i rashodi iznose 47 980 000 kuna. Prvi čovjek grada Zlatko Mađeruh je kazao kako je vidljivo da se iz godine u godinu proračun podiže ne izvornim sredstvima već investicijama i povlačenjem novca iz EU fondova i ministarstava.-Rekordan je u odnosu na dosadašnje, a ove će godine biti još veći jer unatoč koroni nismo zaustavili ni jednu investiciju. Lani neke nisu bile završene te smo ih prenijeli u ovu godinu. Proračun je i dalje likvidan iako smo izglasali mogućnost beskamatnog zaduženja kao jamstvo ukoliko bi trebali intervenirati da Proračun ne može pratiti postojeće investicije-pojasnio je Z. Mađeruh, dodajući da nigdje nisu rađeni rezovi ni kada su u pitanju mlade obitelji, poljoprivrednici, poduzetnici, višestambeni objekti i drugo.
Vijećnici su raspravljali i većinom glasova prihvatili izvješća o radu i financijska izvješća za prošlu godinu Savjeta mladih grada, Zajednice športskih udruga, triju manjinskih vijeća, Radija Grubišnoga Polja i Vatrogasne zajednice grada te izmjene i dopune financijskih izvješća za ovu godinu Centra za kulturu i informiranje dr. Franjo Tuđman, Gradske knjižnice Mato Lovrak, Javne vatrogasne postrojbe, Centra za pomoć u kući grada Grubišnoga Polja i Dječjeg vrtića Tratinčica. Donijete su izmjene i dopune statuta Dječjega vrtića Tratinčica, Razvojne agencije AGRO i Centra za pomoć u kući grada Grubišnoga Polja. Produljen je rok privremenog oslobođenja od plaćanja naknade za boravak djece u vrtiću do 31. kolovoza, a donijet je i Program mjera za poticanje rješavanja stambenoga pitanja mladih obitelji na području grada i prihvaćena odluka o izboru najpovoljnijih ponuda za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta na području grada.
Aktualni sat na sjednici vijeća našao se kao posljednja točka iz praktičnih razloga, a donio je tek nekoliko pitanja. Danijela Šoma je pitala hoće li do nedjelje, kada je u Ivanovu Selu proslava Dana župe Presvetoga Srca Isusova, biti orezano i uređeno drveće u parku, na što je direktor Komunalca Ivica Ahac kazao da će se oko toga povesti briga da bude na vrijeme obavljeno. Šandor Toth je pitao može li Udruga branitelja Ministarstva unutarnjih poslova Grubišno Polje računati na financijsku pomoć Grada, budući da uskoro proslavlja godišnjicu osnutka. Gradonačelnik je naveo da su u proračunu rezervirana sredstva za rad udruga koja će biti raspodijeljena putem natječaja. No, kako natječaj traje mjesec dana, za sada je jedina mogućnost isplate do 5000 kuna koliko se mimo natječaja udrugama može dodijeliti, iako je zahtjev udruge veći, pojašnjeno je. (foto: MP)