Otkos 10 izjednačiti s važnošću Bljeska i Oluje

Prvu vojnoredarstveno operaciju „Otkos 10“ izjednačiti s važnošću Bljeska i Oluje i njezinim sudionicima dodijeliti medalju, probiti medijsku blokadu u vezi „Otkosa 10“, te članovima tadašnjega grubišnopoljskog odreda Narodne zaštite, koji su bili pod oružjem i imali gubitke, priznati status branitelja. Zaključci su to okrugloga stola održanoga u povodu 20. obljetnice početka provedbe prve hrvatske vojno redarstvene operacije „Otkos 10“, kojom je na širem grubišnopoljskom području 2647 branitelja oslobodilo prvih 370 četvornih kilometara okupiranoga hrvatskoga prostora.

Naime, s obzirom na to da je „Otkos 10“ imao važan značaj za tijek obrane i oslobađanje okupirane Hrvatske, te je bio svojevrstan uvod u Bljesak, ovdašnji branitelji još uvijek očekuju da operacija bude priznata. Dok se i u hrvatskoj javnosti o njoj vrlo malo zna, dr. Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskoga rata, upozorio je da je ta neprijeporna povijesna činjenica zaobiđena čak i u školskim udžbenicima. Stožerni general i ratni načelnik glavnoga stožera Antun Tus kaže da medalja apsolutno pripada Otkosu 10, ali i operacijama Orkan i Papuk 91, koje su u zapadnoj Slavoniji nakon Otkosa uslijedile.Izrazio je vjeru da će se situacija popraviti. Smatra da se jednom medaljom mogu obilježiti sve tri operacije, a poveljama svaka operacija posebno, ali isto tako da bi i svaka operacija mogla dobiti svoju medalju. Tus ističe da nema određenog razloga izostanku medalje do sada. Izaslanik predsjednika Republike general pukovnik Slavko Barić, pak, smatra da ima prostora da se ispravi situacija ne samo oko Otkos 10, nego i za druge akcije u Hrvatskoj koje nisu obilježene niti medaljom, a niti vojnički i povijesno.

U sklopu Okrugloga stola, domaćin kojega je bila braniteljska Udruga Bilogora 91 i Grad Grubišno Polje, o političkim zbivanjima na grubišnopoljskom području u prijeratno i ratno vrijeme govorio je Ivica Debić, zamjenik zapovjednika Otkosa 10 zadužen za sigurnost, dok su se nazočnima obratili i izaslanik ministra obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, državni tajnik Zoran Komar, te izaslanik ministra obrane i načelnika glavnog stožera brigadni general Alojz Tomašević.

Nakon okrugloga stola predstavljena je fotomonografija „Od Otkosa 10 do Oluje“, objavljena u nakladi udruge sudionika Domovinskoga rata „Bilogora 91“. Fotomonografija na dvjestotinjak stranica uz kronološki presjek ratnih događaja na grubišnopoljskom području, obuhvaća nekoliko stotina fotografija grubišnopoljskih branitelja na svim bojištima: od početaka obrane grada 1991. godine, preko operacije Otkos 10 i Bljeska do Oluje 1995. godine. Na taj su način sačuvani brojni nezaboravni trenuci grubišnopoljskog dijela stvaranje neovisne države Hrvatske. Uoči održavanja Okrugloga stola položeni su vijenci i zapaljene svijeće ispred spomenika hrvatskim braniteljima, te je u župnoj crkvi služena sveta misa zadušnica za sve poginule i umrle branitelje. Grubišnim Poljem su prolazili i zaustavili se i sudionici konjičkoga maratona "Bilogora-Papuk".


  Povratak na: Novosti