Predstavljen mega projekt Energostatika koji Grubišno Polje stavlja na mapu energetskih gradova
Projekt vrijedan 34 milijuna eura podrazumijeva izgradnju energane za proizvodnju 5 megavata električne i 6,5 megavata toplinske energije
Napokon nakon šest godina, koliko su trajale opsežne pripreme projekta, tvrtka Energostatik će 18. travnja 'zabosti prvu lopatu' i tako započeti izgradnju pogona za proizvodnju električne energije na biomasu u grubišnopoljskoj Zoni malog i srednjeg poduzetništva. Najavio je to u budući direktor elektrane i voditelj gradilišta Laurent Sessa prvo u programu Radija Grubišnoga Polja, u redovitoj jednomjesečnoj emisiji Grada Grubišnoga Polja 'Gradski aktualac', te i danas na prezentaciji za građane, te potom i članove Gradskoga vijeća u Gradskoj vijećnici.-Investicija je teška čak 34 milijuna eura i trenutno je najveća u industrijskom proizvodnom pogonu u Hrvatskoj. Odabrali smo Grubišno Polje smatrajući da je to grad koji savršeno odgovara našim potrebama. Vrlo smo zadovoljni suradnjom s lokalnom vlasti koja nam je pomogla u svakom pogledu-kazao je L. Sessa.
Radovi će se odvijati na tri gradilišta: na jednom će biti izgradnja elektrane od pet megavata električne i 6,5 toplinske energije, potom na drugom izgradnja pogona za sušenje drva, kao najmodernijeg u Europi ističe Sessa, a na trećem gradnja trafostanice. Svi izvođači radova su hrvatske tvrtke, kao i oprema, osim one specijalizirane koja će biti uvezena. Sessa navodi kako će na gradilištu prilikom gradnje elektrane raditi ukupno do 200 radnika.-U početku, kada su prvi zemljani radovi s bagerima, kamionima…, bit će tridesetak radnika, no kako projekt bude napredovao poput montaže same hale, turbina, montaža sušara, doći ćemo do 200 radnika na gradilištu-navodi L. Sessa.
Nakon njegova puštanja u rad, u proizvodnom pogonu će biti zaposleno najmanje tridesetak osoba, ali kako postoje drugi projekti vezani uz glavni, vjerojatno će biti još zapošljavanja, kaže direktor Energostatika. Naime, tvrtka će imati vlastitu logistiku za transport drva što iziskuje još radnika, imat će laboratorij za analizu drva, te će pokrenuti i projekt eko vrta i surađivati sa Srednjom školom Bartola Kašića, učenici koje će se educirati prema načelima permakulture.
Rok za izgradnju elektrane je 18 mjeseci. Danas je od 14 do 17 sati Sessa zajedno sa svojim suradnicima u gradskoj vijećnici bio na raspolaganju svim građanima kojima je i prezentirao projekt, te odgovarao na njihova pitanja, a kasnije je projekt prezentirao i gradskim vijećnicima.-Prvi cilj naše tvrtke je ekologija, a potom suradnja s lokalnom zajednicom. Nije cilj doći, sagraditi i otići, već da živimo s ljudima, da za rad uzmemo lokalne ljude, sudjelujemo u njihovoj svakodnevici, da pridonosimo boljitku i razvoju regije-zaključio je Sessa.
Projekt je od iznimnog gospodarskog značaja, kao jedan od njih nekoliko na temelju obnovljivih izvora energije, kazao je grubišnopoljski gradonačelnik Zlatko Mađeruh, navodeći da je projekt nukleus gospodarskog rasta i zapošljavanja i dovođenja Grubišnoga Polja u poziciju energetskog grada.-Mi nemamo pojedine prednosti kao neke druge lokalne uprave poput blizine brze ceste ili kakvog većeg grada, pa smo po uzoru na austrijski grad Güssing odlučili iskoristiti prirodne resurse da podignemo gospodarstvo, a ovo je jedan od projekata koji će Grubišnom Polju dati iskaznicu energetskoga grada. I nije jedini, jer je tu i energana od pola megavata koja će uskoro biti otvorena, potom i skladište plina. Te privilegije trebamo iskoristiti kako bi zapošljavali ljude-kazao je gradonačelnik.(RGP)