Svečano proslavljen Dana grada Grubišnoga Polja
Na svečanoj sjednici Gradskoga vijeća dodijeljena su javna gradska priznanja, u zgradi Udruge ' Bilogora '91' otvorena spomen soba. Položeni vijenci na spomenik braniteljima
Grubišno Polje danas slavi svoj rođendan. Naime, 4. studenog 1991. godine uspješno je kraju privedena prva hrvatska vojnoredarstvena operacija Otkos 10, kojom je oslobođeno ukupno oko 300 četvornih kilometara Bilogore, te među ostalim i područje Grubišnoga Polja, zbog čega se taj dan u našem gradu slavi kao rođendan grada. Tim je povodom u okviru bogatoga programa proslave koji se proteže od druge polovice listopada do kraja studenoga, danas u 11 sati u kinodvorani održana svečana sjednica Gradskog vijeća. Govoreći o radu Gradskoga vijeća u protekom razdoblju, njegov predsjednik Ivo Martinović je kazao kako su brojnim odlukama u velikoj mjeri poboljšani uvjeti života građana kako u gradu tako i u naseljima.-To smo uspjeli kroz izgradnju infrastrukture, dječjih igrališta, nogostupa, uređenja parkova, poljskih putova, groblja, kroz pojačano izdvajanje za mlade, umirovljenike, udruge, sport, nacionalne manjine pomoć u kući, socijalu i drugo-kazao je predsjednik Gradskoga vijeća, dodavši da će se i dalje tražiti i pomoć fondova, ministarstava, Županije.
Izražavajući poštovanje braniteljima, obiteljima poginulih, smrtno stradalih i nestalih hrvatskih branitelja, te pozdravljajući zapovjednike i pripadnike ZNG-a, 77. samostalnog bataljuna, Policijske postaje Grubišnoga Polja, pripadnike odreda narodne zaštite i civilne zaštite, gradonačelnik Zlatko Mađeruh je istaknuo da državne strukture operaciju „Otkos 10“ ne žele svrstati u red s ostalim operacijama Domovinskog rata, navodeći da se time stvara dojam da je ovo oslobođen ili vraćen prostor za nekog drugog, a ne za našu Domovinu!
Rezimirajući prethodnu godinu gradonačelnik Mađeruh je istaknuo kako političke turbulencije nisu osigurale natječaje pojedinih ministarstava važne za razvoj lokalnih samouprava, ali su unatoč tomu pokrenuti neki infrastrukturni projekti.-Rekonstrukcija vodotornjeva, kopanje novih bunara, nove klorne stanice, osiguravaju bolju kvalitetu i sigurnu opskrbu pitkom vodom za naše građane, a naše vodno poduzeće dovodi do izglednog statusa regionalnog distributera pitke vode prema Daruvaru i Garešnici-kazao je Z. Mađeruh. Tu je i investicija opremanja reciklažnog dvorišta i počeci odvojenog sakupljanja otpada u domaćinstvima što ovu lokalnu upravu zajedno s pročistačem čini ekološki prihvatljivom za nove investitore. Gradonačelnik je spomenuo i druge investicije koje nisu dio proračuna, vrijedne 300 milijuna kuna poput podzemnoga skladišta plina, KTC-a, ili dviju energana.
Prvi čovjek grada govorio je i o proračunu.-Sam proračun Grada u blagom je usponu. Prošle godine realizacija je bila 21,4 milijuna kuna. Ove godine očekujemo, unatoč situaciji na državnoj razini, da ćemo ga realizirati s 25 milijuna kuna-kazao je Z. Mađeruh.
Na sjednici je nova mala gradonačelnica Mariana Šulentić, njezina zamjenica Mia Dimač i vijećnik Dječjeg gradskog vijeća Josip Totgergeli predstavili novoizabrano Dječje gradsko vijeće, i poručili da svojim idejama žele poboljšati život u gradu.
Čestitke grubišnopoljskoj Gradskoj upravi na dobrom radu, uputio je pomoćnik ministrice regionalnog razvoja i fondova EU Davor Huška. Ističući kako država mora pažnju poklanjati svim sredinama jednako najavio je da će nekoliko natječaja biti objavljeno već prije kraja godine, poručivši kako grubišnopoljskim tako i čelnicima drugih lokalnih uprava i županije da imaju spremne projekte kako bi mogli ostvariti sredstva ministarstva.
Župan Damir Bajs u govoru se osvrnuo na tijek Domovinskoga rata i na zajedničke projekte koje Grad i Županija zajedno provode, ali i koje će provoditi. Nazočnima se obratio i bivši grubišnopoljski župnik preč. Antun Ćorković.
Svečanu sjednicu svojim su nastupima uljepšali Marta Bijelić, koja je uz pratnju profesora Tomislava Milića otpjevala himnu i još jednu skladbu, te učenici Marija Novalić i Deni Čvek muziciranjem na tamburici i braču.
Dodijeljena javna gradska priznanja
Svečana sjednica Gradskoga vijeća prilika je kada Grad Grubišno Polje dodjeljuje javna gradska priznanja zaslužnim pojedincima, tvrtkama, udrugama i društvima. Tako je prema već ranije donijetoj odluci Plaketa 4. studeni 1991. godine dodijeljena Udruzi osoba s invaliditetom Grubišno Polje zbog unaprjeđenja kvalitete života osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju, Vladimiru Truhlažu za brigu i skrb o braniteljskoj populaciji i njegovanju vrednota Domovinskoga rata, te liječniku Ivanu Cikoji, za dugogodišnji predani rad i doprinos u zdravstvenoj skrbi branitelja u Grubišnom Polju tijekom Domovinskoga rata. Povelja Grada Grubišnoga Polja dodijeljena je KUD-u 'Đeram' Zajednice Mađara Grubišnoga Polja zbog očuvanja kulturne baštine i širenja ugleda grada, Željku Horkiju, dobrovoljnom darivatelji krvi koji je krv darovao više od 100 puta, te Zlatku Ahacu za nesebičan doprinos zajednici i poboljšanju uvjeta života u Grubišnom Polju.
Otvorena spomen soba u zgradi branitelja
Uoči svečane sjednice Gradskoga vijeća u župnoj crkvi sv. Josipa grubišnopoljski župnik preč. Većeslav Magić zajedno je s bivšim župnikom preč. Antunom Ćorkovićem i ivanovoselskim Josipom Koščakom predvodio svetu misu posvećenu poginulim grubišnopoljskim braniteljima te boljitku grada.
Potom su delegacije grada, branitelja i policije, te izaslanstvo prijateljskoga mađarskoga grada Sellya položile vijence i zapalile svijeće ispred spomenika grubišnopoljskim braniteljima u Ulici 77. samostalnog bataljuna ZNG-a.
Nakon polaganja vijenaca, čime je odana počast svim poginulim i umrlim grubišnopoljskim braniteljima, u prostorijama Udruge 'Bilogora '91' grubišnopoljski je gradonačelnik Zlatko Mađeruh u nazočnosti obitelji i rodbine poginulih, branitelja, predstavnika Grada i drugih, svečano otvorio spomen sobu, koja je između ostaloga posvećena upravo onima koji su svoje živote položili na oltar domovine na njezinu putu do slobode.
Soba je petogodišnji trud članova Udruge Bilogora '91, koji su ju uredili uz pomoć Grada Grubišnoga Polja i Ministarstva hrvatskih branitelja, te će ostati vječni spomen na događaje iz novije grubišnopoljske povijesti.-Soba sadrži većinom fotografije i dokumente iz vremena devedesetih godina i kronološki prikazuje zbivanja tijekom tih godina, i prikazuje ratni put naše policije, te 55., odnosno 77. samostalnog bataljuna-kazao je Vladimir Truhlaž, predsjednik Udruge Bilogora '91, pozvavši obitelji i rodbinu poginulih da pomognu u njezinu daljnjem uređenju. U sobi je i kapelica u kojoj su fotografije svih poginulih na području grada u Domovinskom ratu.(RGP)