Svečanom sjednicom Gradskog vijeća, kao središnjom svečanošću, proslavljen Dan grada
Javna gradska priznanja uručena su Veljku Kajtaziju, posthumno Krunoslavu Fabru, Robertu Ronti, Snježani Seliš, Ivici Frantalu, Poljoprivrednoj zadruzi Zrno i obrtu Instalacije Matej
Grubišno Polje je jučer proslavilo Dan grada. Drugi puta u njegovoj novijoj povijesti na svetkovinu Imena Marijina, svetkovine povodom koje se od početka prošloga stoljeća u grubišnopoljskoj župi sv. Josipa održava najveće župno proštenje Marinje. Podsjetimo, do prošle godine rođendan grada bio 4. studenog na godišnjicu završetka prve hrvatske oslobađajuće vojno-redarstvene operacije Otkos 10, a sada se toga dana slavi Dan branitelja grada.
Povodom Dana grada u 9,30 sati ispred spomenika hrvatskim braniteljima u Ulici 77. samostalnog bataljuna ZNG-a zapaljene su svijeće i položeni vijenci u spomen na sve poginule i umrle branitelje, a u 10 sati u župnoj crkvi služena je sveta misa za sve poginule branitelje i boljitak grada i građana. Potom je s početkom u 11 sati u kinodvorani Centra za kulturu i informiranje dr. Franjo Tuđman održan središnji dio proslave: Svečana sjednica Gradskog vijeća. Bila je to prilika za obraćanje domaćina, ali i pozdrave i čestitke gostiju.
Predsjednik Gradskog vijeća Ivo Martinović kazao je da je da nakon rata Grubišno Polje izgledalo jadno, oštećeno, izmučeno radom.-Okrenemo li se oko sebe, sada nakon 30-ak godina kada je na vlasti i dalje HDZ na čelu s gradonačelnikom Zlatkom Mađeruhom, sasvim druga slika. Grad s prigradskim naseljima je mjesto ugodno za život svake osobe. Pogledajte sada gospodarstvo, poljoprivredu, infrastrukturu, vrtić, škole crkve, kulturu sport i ostalo: stvoreni su uvjeti za život kakav je dostojan svakom čovjeku-poručio je Martinović.
Gradonačelnik Mađeruh se s govornice prisjetio ponjaprije onih koji su život dali za naš grad, za Hrvatsku. Zahvalio je braniteljima, obiteljima poginulih branitelja i građanima koji su obranili grad i u opstojnost RH vratili 1500 km² još 1991. godine. Iskazao je nezadovoljstvo sporim radovima na državnoj cesti D5, na kojoj će prema novim informacijama radovi završiti u veljači 2025., zbog čega je građanima uputio ispriku i zahvalio na strpljenju i razumijevanju.-Jedan od najvećih projekata u povijesti grada, izgradnja Centra za starije je u tijeku, u skladu s terminskim planom i predviđenim rokom završetka u lipnju 2026. godine. Uz skrb za 102 korisnika i dvjestotinjak izvaninstitucionalnih usluga, te otvaranje sedamdeset novih radnih mjesta, donosi priliku za ostanak i dolazak mladih na područje grada, čime će i demografska struktura biti znatno povoljnija-istaknuo je. Navodi da je od kolovoza prošle godine Podzemno skladište plina u Grubišnom Polju stavljeno je u funkciju čime su otvorene nove mogućnosti investiranja. Pobrojao je i važnije projekte u gradu.-Dogradnja i opremanje Dječjeg vrtića „Tratinčica“, I.N. Jemeršića, izgradnja parkirališta kod OŠ I.N. Jemeršića, uređenje postojećih sportskih terena kod ZRC-a, uređenje svlačionica na Nogometnom igralištu u Grubišnom Polju i niz investicija i projekata koje provodimo. Veselim se novim investicijama i poduzetnicima u Grubišnom Polju, tvrtkama Baotić d.o.o. i Spar Hrvatska-kazao je. Zadovoljan je svake godine sve većim interesom korisnika za potporama Grada, pa su tako i ove godine osigurane one usmjerene poticanju razvoja malog i srednjeg poduzetništva i poljoprivrednicima, udrugama, mladim obiteljima za koje su ove godine povećani iznosi na 4.000 eura za kupnju i 2.000 eura za rekonstrukciju kuće ili stana, a tu su potpore djeci i mladima te umirovljenicima.-Iskoristit ću i ovu priliku i zahvaliti našem županu Marku Marušiću i saborskim zastupnicima koji ovoj lokalnoj upravi pomažu, a posebno našem Grubišnopoljcu Miri Totgergeliju. Zahvaljujem predsjedniku vijeća i svim vijećnicima na dobroj suradnji, svim udrugama, nacionalnim manjinama i ustanovama, djelatnicima Gradske uprave što daju veliki doprinos u obilježavanju svih važnih događaja u našem gradu-kazao je između ostaloga gradonačelnik. Za kraj je istaknuo kako su među dostignućima uspjesi mažoretkinja na državnim i međunarodnim nastupima, ulazak Nogometnog kluba Bilogora '91 u 3. HNL sjever i utakmica šesnaestine finala SuperSport hrvatskog nogometnog kupa sa splitskim Hajdukom, te svakako srebrna medalja Denija Černija i trenera Borisa Kljaića na Paraolimpijskim igrama u Parizu. Mađeruh je uputio i poziv na Gospodarski sajam-sajam sira, meda i vrganja, koji će nakon stanke od pet godina biti održan u sportskoj dvorani.
Pozdrave i čestitke uputio je izaslanik potpredsjednika vlade i ministra obrane Željko Janković. Župan Marko Marušić u ulozi izaslanika predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i u svoje ime uz čestitke je kazao kako s radošću ističe sve što je u prošlom razdoblju napravljeno u Grubišnom Polju.-S obzirom na to da nekoliko puta obilazim županiju kao županu mi je cilj držati nas sve zajedno. Uvijek kažem da je županija jaka koliko je jaka svaka njezina općina ili grad. Drago mi je da je Grubišno Polje važna karika u lancu razvoja i napretka. Drago mi je da doprinos na putu razvoja i ostanka obitelji daje i Bjelovarsko-bilogorska županija-poručio je Marušić. I to kod projekta Centra starih osoba i obnove cesta, ubuduće i u obnovi zgrade Ispostave doma zdravlja BBŽ, u koju je uz pomoć Županije doveden Tim 1 hitne medicine čime grad ima 24-satnu zdravstvenu zaštitu.
Čestitajući Dan grada uime predsjednika Hrvatskoga sabora Gordana Jandrokovića i svoje ime saborski zastupnik Miro Totgergeli kazao je kako su se naradili da bi za projekt obnove pravca D5 osigurali sredstva i u Hrvatskim vodama i u Hrvatskim cestama i u HEP-u i da bi projekt mogao biti proveden.-Zatim smo imali problem s izvođačem koji je propao i sad se iskreno nadam da ćemo imati sreće da taj projekt završimo jer godinama na njemu radimo i želimo ga privesti kraju-poručio je Totgergeli, ističući da su svi koji u gradu žive ili rade, ili sudjeluju na bilo koji način u njegovu životu, veliko bogatstvo.-No, malo je gradova u Hrvatskoj pa čak i puno većih, koji se mogu pohvaliti da imaju četiri olimpijske medalje. Stoga koristim priliku da čestitam tebi Deni na osvojenoj srebrnoj medalji i tvom treneru Kljaiću, ali isto tako tebi i Darku Kralju što ste nam donijeli te četiri medalje po kojima je Grubišno Polje posebno u cijeloj Hrvatskoj-kazao je Totgergeli.
Svečana sjednica Gradskoga vijeća je bila prilika i za dodjelu javnih gradskih priznanja. Sukladno ranijoj odluci Gradskoga vijeća dodijeljeno ih je sedam. Plaketu 4. studenog 1991. godine dobili su Veljko Kajtazi zbog izuzetnog doprinosa i unapređenju kvalitete života romske zajednice na području Grubišnoga Polja, Krunoslav Fabro posmrtno za izuzetan doprinos u Domovinskom ratu u oslobođenju područja grada, Robert Ronta za izniman doprinos u suradnji Grubišnoga Polja i mađarskog grada Sellya te Snježana Seliš za naročit uspjeh u podizanju obrazovnih standarda i obrazovnih programa na području grada. Dobitnici Povelje Grada Grubišnoga Polja su Ivica Frantal za iznimna sportska dostignuća, Poljoprivredna zadruga Zrno za osobit doprinos poljoprivrednom gospodarstvu na području grada te obrt Instalacije Matej za poseban doprinos obrtništvu na području grada. Uime laureata zahvalio je saborski zastupnik Veljko Kajtazi, koji je u Grubišnom Polju živio punih 11 godina od 1995. do 2006. godine.-Naša dužnost kao društva je pružiti svima jednake prilike ne samo kroz sport, već obrazovanje, kulturu, ekonomsku potporu i ekonomsku inkluziju. Jer kad podižemo jedni druge podižemo cijelu zajednicu. Ova nagrada nije samo priznanje za prošli rad, već i odgovornost za budućnost. Pred nama je još puno posla. Uvjeren sam da zajedno možemo graditi društvo koje je otvoreno, solidarno i pravedno za sve-kazao je Kajtazi. Svečanu su sjednicu glazbenim točkama uljepšali Dubravko Kovačević i Matija Ulbrih, a plotun su uoči sjednice ispalili i grubišnopoljski kuburaši. (tekst i foto: Michael Palijan)