U izradi turbina i kotao, uskoro kreću građevinski radovi na postrojenju Energostatika
U programu RGP-a L. Sessa rekao da će već u rujnu, do kada će biti gotovi građevinski radovi, početi postavljanje postrojenja vrijednog 34 milijuna eura
Uoči svečanoga otvorenja radova na izgradnji pogona za proizvodnju električne energije na biomasu u grubišnopoljskoj Zoni malog i srednjeg poduzetništva, najavljenog za sutra, direktor Energostatika i voditelj radova Laurent Sessa gostovao je u programu Radija Grubišnoga Polja. U emisji je pojasnio da se na projektu radi proteklih šest godina, a intenzivno u proteklih šest mjeseci.-To je onaj dio koji se ne vidi, ali je najkompliciraniji - injženjering. U ovoj fazi je u izradi turbina, te 'biogradea' i kotla, kao i ostalih važnih dijelova. Zemljane radove ljudi uvijek žele vidjeti, ali to je najlakši dio koji slijedi uskoro. U ovoj je fazi gradilište ograđeno, prijavljeno je od 19. travnja, a sada su započeti pripremni radovi. Naime, danas će biti postavljeno 13 kontejnera za radnike vrijednih 400 000 kuna, priključeni struja, voda, odvodnja i sve potrebno za život radnika i funkcioniranje gradilišta-rekao je Sessa.
Investicija je teška čak 34 milijuna eura i trenutno je najveća u industrijskom proizvodnom pogonu u Hrvatskoj. Radovi će se odvijati na tri gradilišta: na jednom će biti izgradnja elektrane od pet megavata električne energije, koja će biti isporučivana u elektoroenergetski sustav HEP-a i 6,5 toplinske energije koja će biti iskorištena za sušenje drva, potom će na drugom gradilištu biti građen pogona za sušenje drva kao najmoderniji u Europi, a na trećem trafostanica. Radovi na izgradnji sušare i trafostanice počinju u lipnju. Sessa navodi kako će prilikom gradnje elektrane raditi između 160 i 200 radnika na sva tri gradilišta.-Rok za izgradnju cijele elektrane je 18 mjeseci, a već u rujnu ove godine bit će postavljani strojarski radovi, do kada će biti gotovi svi betonski i drugi radovi potrebni za postavljanje postrojenja.-navodi L. Sessa.
Svi izvođači radova su hrvatske tvrtke, kao i oprema, osim one specijalizirane koje će biti uvezene. Nakon njegova puštanja u rad, u proizvodnom pogonu će biti zaposleno najmanje tridesetak osoba. Tvrtka će imati vlastitu logistiku za transport drva što iziskuje još radnika, imat će laboratorij za analizu drva, te će pokrenuti i projekt eko vrta i surađivati sa Srednjom školom Bartola Kašića, učenici koje će se educirati prema načelima permakulture.
Rokovi su striktni i neće biti probijani, a prema planu elektrana će proraditi u rujnu 2018. godine. Kao važnu činjenicu Sessa navodi podatak da pogon neće biti ekološki opasan niti ima ikakave štetne emisije u okoliš. Štoviše, sve se radi prema najnovijoj svjetskoj tehnologiji koja je u potpunosti u službi zaštite okoliša. (RGP; foto: Laurent Sessa)