U veljači počinju novi radovi na istraživanju polja ugljikovodika
Dio istraživanja u sklopu projekta 'Drava 03' bit će proveden i na području 10 grubišnopoljskih naselja
INA industrija nafte u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja u narednih pet godina na takozvanom istražnom prostoru 'Drava 03', koji se prostire na područjima Virovitičko-podravske, Osječko-baranjske i dijelom Bjelovarsko-bilogorske županije, planira provesti snimanje 3D seizmičkih podataka. Jedan dio istraživanja bit će proveden naredne godine i na području Grubišnoga Polja, odnosno 10 gradskih naselja Dapčevačkih Brđana, Male i Velike Dapčevice, Lončarice, Velike Peratovice, Dijakovca, Ivanova Sela, Munija, Rastovca i Turčević Polja. Podsjetimo, početkom i krajem devedesetih provedena su slična istraživanja u potrazi za ugljikovodicima, koja su obavljana posebnim strojevima.
Tako će i ovoga puta biti provođena specijalnim vozilima, takozvanim vibratorima, ali na brdovitom i šumovitom terenu nepristupačnomu vibratorima, provoditelji istraživanja Geofizika Turun će koristiti traktorske i ručne bušilice u linijama međusobno udaljenima 300 metara. Snimanje seizmičkih podataka provodit će se metodom trodimenzionalne refleksivne seizmike pri čemu će biti korišteni seizmički izvori energije, odnosno vibratori i eksploziv. Iako je veći dio područja pod šumom, gdje će zbog nastalih šteta, pri čemu se neće rušiti drveće, izvođač radova obeštetiti Hrvatske šume, dio će istraživanja biti proveden i po privatnim poljoprivrednim površinama, za koje će vlasnici dobiti primjereno obeštećenje, čulo se na sastanku gradonačelnika Zlatka Mađeruha i predstavnika INA-e. Za to su već pripremljeni pripadajući obrasci putem kojih će vlasnici zemljišta i kultura prijavljivati štetu u roku od početka do dva mjeseca nakon prestanka radova. Gradonačelnik Mađeruh je izrazio spremnost na suradnju Grada s INA-om kako bi radovi bili provedeni na što bolji način, ali istovremeno upitao kako će se istraživanja odraziti na okoliš ? Naime, naveo je kako su mnogi mještani nakon prošlih istraživanja ostali bez vode u svojim bunarima, a te su posljedice ostale do danas. No, iz INA-e uvjeravaju da se danas radi s daleko sofisticiranijom opremom negoli prije tridesetak godina, ali da do sada u okviru brojnih istraživanja nisu imali slična iskustva na terenu.
U okviru radova, koji bi po svoj prilici trebali trajati oko dva mjeseca, naručitelji radova računaju i na radnu snagu s područja grada, a govori se da bi to moglo biti do 100 zaposlenika, budući da je konfiguracija terena na ovom području takva da će zahtijevati nešto više radne snage negoli na drugim područjima. Bude li nakon obrade dobivenih podataka pozitivnih rezultata, zacijelo će slijediti nova istraživanja putem bušotina pa bi Grad Grubišno Polje u budućnosti, pokažu li se na tom području kakva nalazišta ugljikovodika, mogao računati na rudnu rentu, kakvu primjerice, uživa općina Veliko Trojstvo zbog tamošnjih nalazišta. (MP; foto ustupila INA)