Češki koledari ponovno donijeli dah karnevala u naš grad

I ove godine su došli u goste prijateljima iz Češke besede Velikih i Malih Zdenaca, s kojima su prijateljstvo sklopili još 1996. godine na karnevalu u Rijeci

Češki koledari ponovno donijeli dah karnevala u naš grad

Prošloga vikenda su nakon četiri godine u naš grad ponovno stigli gosti iz češke općine Řimov iz okruga Budějovice u južnoj Češkoj. I ove godine su došli u goste prijateljima iz Češke besede Velikih i Malih Zdenaca, s kojima su prijateljstvo sklopili još 1996. godine na karnevalu u Rijeci, a međusobni posjete prekinula je 2020. godine pandemija, kada su posljednji puta netom prije pandemijskog zatvaranja Řimovčani bili u Velikim Zdencima. Ove su godine češki gosti osim u Velikim Zdencima gostovali i u Grubišnom Polju na gradskom trgu. Nakon što im je ključ grada predala direktorica Turističke zajednice područja Južna Bilogora Ivona Janota, prezentirali su rimovski tradicionalni fašnički običaj u kojemu glavne uloge imaju dvanaest mladića s karakterističnim visokim cilindrima ukrašenima cvijećem, koji predstavljaju 12 mjeseci u godini. Popraćeni glazbom puhačkoga orkestra i još ponekom maskom, unatoč zubatom suncu odradili su svoju koreografiju, koju s koljena na koljeno prenose od davne 1946. godine, kada ju je na područje njihove općine donio otac aktualnog dugogodišnjeg voditelja ansambla Pavela Zike. Kaže kako će zasigurno tradicija ići i dalje, budući da se svako malo dio mladih pridruži skupini. Sudjelovali su i u radu skupštine ČB Veliki i Mali Zdenci, a obišli su i vječno počivalište prije nekoliko godina preminulog zamjenika predsjednica Češke besede Veliki i Mali Zdenci Juraja Šantaka, s kojim su imali izuzetnu suradnju. (mp)


  Povratak na: Novosti