Izložbom i filmom u Grubišnom Polju obilježena 50. obljetnica prvog Svjetskog kongresa Roma

Odlična suradnja romske zajednice i Grada Grubišnoga Polja potvrđena i na ovom događaju

Izložbom i filmom u Grubišnom Polju obilježena 50. obljetnica prvog Svjetskog kongresa Roma

Ove se godine obilježava 50. obljetnica od prvog Svjetskog kongresa Roma, održanog 8. travnja 1971. godine u Londonu, koji je postao prekretnicom u povijesti romskog pokreta te je pridonio internacionalizaciji romske borbe za svoja prava. Na kongresu je usvojen plan od 10 točaka, a radilo se kroz pet radnih skupina za socijalna pitanja, obrazovanje, ratne zločine, kulturu i jezik. I u Hrvatskoj je obilježena ta za Rome važna godišnjica i to 8. travnja na svečanosti u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici. U sklopu obilježavanja 50. obljetnice prvog Svjetskog kongresa Roma u petak je u kinodvorani Centra za kulturu i informiranje dr. Franjo Tuđman u Grubišnom Polju u organizaciji Saveza Roma “Kali Sara” i uz pokroviteljstvo Grada Grubišnoga Polja otvorena izložba '50 godina od prvog Svjetskog kongresa Roma', te prikazan film 'Romi u Domovinskom ratu'. Uoči otvorenja izložbe prisutnima su se obratili domaćin gradonačelnik Zlatko Mađeruh, zamjenica župana Marija Jungić, ravnatelj Vladina Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Alen Tahiri te saborski zastupnik Veljko Kajtazi. Gradonačelnik Mađeruh je podsjetio na gradske projekte i brigu za Rome – tijekom godine pokrenuto je mnogo projekata glede očuvanja romske kulture kroz socijalne programe Grada Grubišnoga Polja te kroz sufinanciranje troškova obrazovanja. Pokušali smo pomoći pripadnicima romske nacionalne manjine sa svrhom smanjenja društvene marginalizacije te prevladavanju socijalnih i ekonomskih razlika kroz uspješno uključivanje na tržište rada, svih godina otkad sam gradonačenik.
Zamjenica župana Marija Jungić u svom prvom službenom obraćanju u rodnom Grubišnom Polju, istaknula je bogatstvo multikulturalnosti županije Bjelovarsko-bilogorske na čijoj će dobrobitnosti i dalje raditi, a posebno je pohvalila sudjelovanje pripadnika romske nacionalne manjine u Domovinskom ratu – drago mi je da ćemo danas imati priliku vidjeti film Romi u Domovinskom ratu i da ćemo na taj način spoznati koliki je doprinos romske zajednice, naših sugrađana, u obrani RH u ratu. To mi je posebno drago spomenuti, jer sam bila dijete od 12 godina i znam da su naši susjedi Romi branili ovu našu sredinu od okupatora zajedno s nama I na tome smo im veoma zahvalni. Zajednički nam je cilj u našoj županiji da s većinskim i manjinskim pripadnicima gradimo bolju, razvijeniju I napredniju županiju, a to možemo samo vrijednim radom i sinergijom svih nas zajedno.
Značaj prvog Svjetskog kongresa Roma pojasnio je ravnatelj vladina Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Alen Tahiri – Na prvom kongresu utvrđena je romska himna, romski jezik te vrlo bitno, utvrđen je naziv za romsku zajednicu a to je Rom to jest čovjek. Do tada je korišten neprihvatljiv naziv koji dolazi iz starogrčkog jezika at cigan što znači manje vrijedan, poručivši Romima da nisu manje vrijedni, dok je saborski zastupnik za romsku nacionalnu manjinu Veljko Kajtazi događaj najavio na romskom jeziku, zahvalivši domaćinima i Romima braniteljima – ovim putem zahvaljujem i na prisustvu predstavnika grada i županije na našem događaju koji nije samo simboličan, već je sadržajan i konkretan što nam je svima trajni cilj, a to je napraviti pomak u romskoj zajednici u svim područjima – obrazovanju, stanovanju, zdravlju, statusnim pitanjima. Moramo ustrajati dok ne postignemo jednakost prilika za sve naše građene. Problemi Roma često nisu puno drugačiji od problema ostalih ugroženih skupina. Cilj ove izložbe je približiti romsku zajednicu većinskom stanovništvu, zaključio je Kajtazi.  (Vesna Žagar Janošić: foto: Michael Palijan)


  Povratak na: Novosti