Turizam
Grubišnopoljski prostor obilježavaju očuvane livade uz rijeku Ilovu i bilogorske šume bogate hrastom i bukvom.
Prelijepi bilogorski kraj, bogat je očuvanom prirodom, raznolikošću biljnog i životinjskog svijeta i mnogim rijetkim i zaštićenim životinjama poput orla štekavca, bijele i crne rode, dabrom, vidrom… i biljkama poput kockavice, običnoga kaćuna, sibirske perunike, kokoške i drugih.
Tijekom godine posjetitelji mogu uživati u raznim kulturnim sadržajima, nositelji kojih su Turistička zajednica grada, Centar za kulturu i informiranje dr. Franjo Tuđman. U kulturnom radu sudjeluju i Dječji vrtić ''Tratinčica'', Osnovna škola ''Ivana Nepomuka Jemeršića'', Srednja škola ''Bartola Kašica'' i „Radio Grubišno Polje“. Tijekom cijele godine odvijaju se brojne manifestacije poput festivala 'Prvi pljesak', Maškare i maskenbal, Dječja olimpijada starih sportova, Međunarodni dan sporta, Sportske igre Grada Grubišnoga Polja, Kukuruzijada, Marinje, Dan Grada, Gospodarski sajam - sajam sira, Smotra recitala i recitatora i Doček Nove godine, a sve uljepšano nastupima folklora našeg kraja i gostoljubivošću Grubišnopoljaca.
Izletište Bara, rijeka Ilova, pet sportskih ribnjaka i bogate šume pune niske i visoke divljači pozivaju izletnike, ljubitelje prirode, ribolovce i lovce u rekreativnu šetnju, ribolov na šarana, soma, babušku, amura i lov na jelenju divljač, divlje svinje pernatu divljač, zečeve…
U blizini Grubišnog Polja nalazi se Lovrakov centar, kulturno memorijalni kutak gdje uživo možete vidjeti scenografije dva najpoznatija romana toga dječjega pisca: Družba Pere Kvržice i Vlak u snijegu.
Grad Grubišno Polje je u 2019. godini izradio Strategiju razvoja turizma na području Grada Grubišnoga Polja za razdoblje od 2018. do 2025. godine, kao dokumenta na kojemu će se temeljiti budući razvoj turizma.
Strategija razvoja turizma na području Grada Grubišnoga Polja za razdoblje od 2018. do 2025. godine
Više o lovnoj i ribolovnoj ponudi, te privatnom smještaju na području Grubišnoga Polja pogledajte OVDJE
Turistička zajednica grada nalazi se u Ulici Ivana Nepomuka Jemeršića 1
Telefon: 043 448 070
Predsjednik TZ-a je Zlatko Mađeruh.
Obrazovanje
Dječji vrtić "Tratinčica" prva je stuba u obrazovanju Grubišnopoljaca. Dok je u počecima brojao oko dvadeset i petero djece danas vrtić pohađa stotinu trideset djece. Smještena su u četiri odgojne skupine u matičnom vrtiću u Grubišnom Polju, te jednoj mješovitoj skupini u područnom odjeljenju u Velikim Zdencima. opširnije....
Osnovna škola Ivana Nepomuka Jemeršića nakon vrtića slijedeća je adresa za obrazovanje najmlađih Grubišnopoljaca. Osnovno školstvo u Grubišnom Polju utemeljeno je još u 19. stoljeću. Zlatno doba bilježi šezdesetih godina prošloga stoljeća, kada je, 1956. godine izgrađenu "Bijelu labudicu", tada jednu od najopremljenijih i najmodernijih školskih zgrada u bivšoj Jugoslaviji, pohađalo i do 1650 učenika. opširnije....
Srednja škola "Bartola Kašića" posljednja je grubišnopoljska obrazovna stuba. Korjene vuče još iz 1961. godine. Uz brojne uspone (najveći zbilježeni tijekom osamdesetih prošloga stoljeća) i padove (najveći početkom posljednjega stoljeća), škola se razvila u instituciju koja svojom stručnošću i kvalitetom stoji rame uz rame velikih imena hrvatskoga srednjoškolstva. opširnije....
Područni odjel Glazbene škole Bruna Bjelinskog Od 2008. godine u Grubišnom Polju djeluje područni odjel daruvarske Glazbene škole Brune Bjelinskog s programima za osnovno glazbeno obrazovanje. Učenici koji pohađaju nastavu u tom područnom odjeljenju mogu se obrazovati za glasovir, harmoniku, gitaru, tamburu i trubu.opširnije....
Kultura
Nositelji kulture u Grubišnom Polju su Centar za kulturu i informiranje dr. Franjo Tuđman i Gradska knjižnica Mate Lovraka
Nositelj kulturnih aktivnosti u Grubišnom Polju je Centar za kulturu i informiranje dr. Franjo Tuđman. Kroz brojne aktivnosti poput Folklornoga ansambla, dramske družine, likovnih radionica, glazbenoga programa i tečajeva, koje organizira uz potporu i pod pokroviteljstvom Grada Grubišnoga Polja, građanima omogućuje da svoje slobodno vrijeme troše korisno. Glavni sponzor i suorganizator većine CIK-ovih aktivnosti je Turistička zajednica Grada, a dio aktivnosti podupire i Ministarstvo kulture. Opširnije....
Gradska knjižnica „Mato Lovrak“ sa svojih gotovo 24 000 knjiga i mnoštvom drugih jedinica nekonvencionalne građe poput CD-a, DVD-a, kaseta i igračaka nezaobilazni je kulturni izvor za 760 članova. Prva je na ovim prostorima informatizirana. U sklopu knjižnice je i dječji odjel, nerijetko krcat školskom djecom, koja svoje slobodno vrijeme provode na tamošnjim računalima ili za stolovima listajući brojne naslove namjenjene njihovoj dobi. Opširnije....
Gradski kulturni život uvelike upotpunjuju brojne udruge. Kulturnu baštinu nacionalnih manjina gaje i redovito ju na gradskim i na pozornicama diljem Lijepe naše kroz sve pripadajuće sekcije prikazuju članovi Čeških beseda Velikih i Malih Zdenaca, Treglave, Ivanova Sela i Grubišnoga Polja.
Nezaobilazna je i Matica umirovljenika koja kroz tamburašku sekciju i pjevački zbor daje svoj doprinos gradskoj kulturnoj ponudi. Matica je zaejdno s Gradom organizator i domaćin manifestacija zajedničke proslave zlatnoga pira gradskih parova i smotre zborova umirovljenika. Rad Matice umirovljenika prepoznalo i grubišnopoljsko Gradsko vijeće odlikovavši Maticu Poveljom Grada Grubišnoga Polja.
Kada je u pitanju vjerska kultura najistaknutiji je sastav Župe sv. Josipa „Magnificat band“, koji je svojim nastupima na hrvatskim festivalima popularne glazbe pronio ime Grubišnoga Polja. Za svoj je rad, tijekom kojega je 2000. godine objavio album „Svjetlo“, te 2013. godine album "Milost s neba", nagrađen Poveljom Grada Grubišnoga Polja i Županije Bjelovarsko-bilogorske.
Vjerski život
Prema popisu stanovništva iz 2011. godine na grubišnopoljskom području od ukupno 6478 stanovnika koji su se tada izjašnjavali i o vjeri, 5476 su se izjasnili kao katolici, 570 kao pravoslavci, 20 protestanti, 74 ostali kršćani, 40 kao muslimani. Jedan je pripadnik istočnih religija, četvero pripadnika ostalih religija, pokreta i svjetonazora, 21 agnostik i skeptik, 160 onih koji nisu vjernici i ateisti, 100 stanovnika se nije izjasnilo o vjeri, a za 12 je nepoznato.
Na području grada vjerske objekte imaju katolici, pravoslavci, adventisti i evangelici.
Nacionalne manjine
Na području Grubišnoga Polja među ukupno 6478 stanovnika je i 2095 pripadnika nacionalnih manjina. Najbrojnija je češka nacionalna manjina s 1109 pripadnika, potom srpska, mađarska, romska.....
Nacionalna manjina, u smislu Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina (NN 155/02 i 80/10) je skupina hrvatskih državljana čiji pripadnici su tradicionalno nastanjeni na teritoriju Republike Hrvatske, a njeni članovi imaju etnička, jezična, kulturna i/ili vjerska obilježja različita od drugih građana i vodi ih želja za očuvanjem tih obilježja.
S ciljem unaprjeđivanja, očuvanja i zaštite položaja nacionalnih manjina u društvu pripadnici nacionalnih manjina biraju, na način i pod uvjetima propisanim Ustavnim zakonom, svoje predstavnike radi sudjelovanja u javnom životu i upravljanju lokalnim poslovima putem vijeća i predstavnika nacionalnih manjina u jedinicama samouprave.
Prema podacima Popisa stanovništva iz 2011. godine na području Grubišnoga Polja živi 1109 pripadnika češke nacionalne manjine, što u ukupnom stanovništvu čini 17,12%, 576 Srba, ili 9,89 posto, 168 Mađara ili 2,59 posto, 45 Roma ili 0,69 posto, 35 Albanaca ili 0,54 posto, 10 Slovenaca ili 0,15 posto, 9 Makedonaca ili 0,14 posto, 7 Slovaka ili 0,11 posto, po 6 Nijemaca, odnosno Slovaka ili po 0,09 posto, 5 Talijana ili 0,08 posto, 3 Crnogorca ili 0,05 posto, te po jedan Rumunj, Rus, Rusin, Ukrajinac i Židov, što u ukupnom stanovništvu čini po 0,02 posto.
Temeljem istog udjela u stanovništvu jedinice, češka nacionalna manjina ima pravo na zamjenika gradonačelnika. Slijedom izloženog, od lokalnih izbora 2013. godine češka nacionalna manjina ostvaruje pravo na zamjenika gradonačelnika iz reda pripadnika češke nacionalne.
Vijeće češke nacionalne manjine
Vijeće srpske nacionalne manjine
Sport
Začeci bogate povijesti grubišnopoljskog športa vezani su za osnivanje tjelovježbenog društava Hrvatski sokol u listopadu 1911. godine, koje je odmah pristupilo u članstvo Hrvatske sokolske župe Petar Preradović u Bjelovaru. Inicijator za osnivanje toga društva bio je mladi odvjetnik dr. Ivan With.
Uz sokolsko društvo 1919. godine osniva se i nogometni klub "Jadran" i preteča je osnivanja športskih klubova. Klub je bio javni znak članstva i cijelog stanovništva solidarnosti s borbom naroda za pripojenje Istre, Zadra i otoka Matici zemlji, ali i kao dobrodošlica prognanim Hrvatima Istre, od kojih su neki za svoje mjesto boravka izabrali Grubišno Polje. Nogometni klub zadržao je prvotno ime i plavo-bijelu boju sve do 1949. godine. Tada ime mijenja u "Dinamo" za dvije godine u ime "Jedinstvo", da bi od 1968. godine nastavio rad kao Nogometni klub Bilogorac.
Uz nogomet kao najmasovniji, razvijali su se i drugi športovi: rukomet (muški i ženski), kuglanje, tenis, šah, športski ribolov, streljaštvo, karate. Školsko-športska dvorana, nogometna igrališta u Velikim Zdencima i Grubišnom Polju, teniska igrališta, kuglana, športski ribnjak "Bara" i ostala igrališta malih športova su športski objekti koji danas pružaju široke mogućnosti bavljenja športom.
NK "BILOGORA '91"
Nogometni klub „Bilogora '91“ osnovan je 8. srpnja 2011. godine i svojevrsni je potomak NK Jadrana. S natjecanjem je započeo u 3. Nogometnoj ligi Bjelovarsko-bilogorske županije, da bi te iste sezone ostvario plasman u viši rang natjecanja, odnosno u 2. županijsku ligu jug. Plasmanom na 2. mjestu te lige u sezoni 2017./2018. klub je ostvario pravo napredovanja te se od sezone 2018./2019. natječe u Prvoj ligi NS Bjelovarsko-bilogorske županije. Kako je i u toj ligi na kraju prvenstva zauzeo drugu poziciju ostvario je pravo natjecanja u 4. HNL Bjelovar-Koprivnica-Virovitica, u koju ulazi u sezoni 2019./2020, a već naredne sezone 2020./2021. postaje prvakom te lige. Raspadom te lige krajem sezone 2023./2024., od sezone 2024./2025. nastupa u 3. HNL sjever. Klub je dva puta uzastopce sudjelovao u finalu županijskoga kupa. Predsjednik kluba je Franjo Lukenda.
GNK "ZDENKA '91" Veliki ZdenciPočeci zanimanja za nogomet u Velikim Zdencima sežu u 1925. godinu. Krajem 1932. godine osniva se NK "Siget" koji ubrzo mijenja naziv u NK "Slaven", da bi 1968. godine dobio sadašnji naziv NK "Zdenka". Svoj najveći uspjeh bilježi 1970. godine osvojivši kup regije za područje Daruvara i Virovitice i igrajući šesnaestinu finala državnoga kupa sa tadašnjim drugoligašem Lokomotivom iz Zagreba. Klub broji oko 140 članova i ima kategorije uzrasta U 8, U 10, U 12, U 14, juniore, seniore i veterane. U razdoblju od 2014. do 2018. godine GNK "Zdenka '91" se natjecao u Međužupanijskoj ligi Bjelovar-Koprivnica-Virovitica, sezonu 2018./2019. natjecao se u Prvoj ligi NS Bjelovarsko-bilogorske županije, a od sezone 2019./2020. ponovno u 4. HNL Bjelovar-Koprivnica-Virovitica. U sezoni 2021./2022. vratili su se u prvu županijsku ligu. V.d. predsjednika kluba je Roman Husak.
Rukometni klub "ILOVA" Grubišno Polje
Osnovan je 15. kolovoza 1963. godine. Osamdesetih godina prošloga stoljeća mijenjao je ime u Česma i radio do 1991. godine. Ponovo je aktiviran 1993. godine pod izvornim nazivom da bi već 1994. godine prekinuo rad. Od 2000. godine ponovo započinje s radom pod nazivom «Ilova». Sada klub broji tridesetak članova koji se natječu u seniorskoj kategoriji. U sezoni 2018./2019. klub je ostvario naslov prvaka 3. HRL sjever te se od sezone 2019./2020. natjecao u 2. HRL sjever. No, nakon plasmana na posljednjem mjestu u sezoni 2021./2022., od sezone 2022./2023. ponovno je u 3. HRL sjever.
Predsjednik kluba je Ivan Vereš (098/436-183), tajnik Dinko Vučemilović (098/323-800), trener Damir Đerke (098/172-0004).
Teniski klub "Saša Novalić" Grubišno Polje
Osnovan je 18. svibnja 1998. godine pod imenom Teniski klub 'Zdenka' Veliki Zdenci. U drugoj polovici listopada 2015. godine klub mijenja ime u Teniski klub 'Saša Novalić' Grubišno Polje, u spomen na člana Sašu Novalića Nokija, koji je u ožujku te godine tragično preminuo u prometnoj nesreći.
Kroz teniske turnire našao je sadržaj svoga rada. Ima tridesetak članova u muškoj i ženskoj kategoriji, koji se natječu na turnirima povodom obilježavanja gradskih, župnih i državnih blagdana i praznika.
Predsjednik kluba je Dinko Vučemilović (098/323-800), tajnik Dragan Kotaran.
Šahovski klub BILOGORA 91 Grubišno Polje
Osnovan je 17. prosinca 1983. godine pod nazivom ŠK «Bilogora», a od 23. ožujka 1995. godine djeluje pod nazivom ŠK «Bilogora 91». Ima 20-ak članova koji se natječu od 2008. godine u 2. Hrvatskoj šahovskoj ligi – centar. Osim toga klub u suradnji sa Zajednicom športskih udruga Grada Grubišnoga Polja organizira tradicionalne šahovske turnire povodom Dana grada i Dana državnosti te novogodišnji brzopotezni turnir.
Tajnik kluba je Željko Margeta (099/4400-220)
Boćarski klub "Otkos 10"
"Otkos 10", kao jedini boćarski klub u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, osnovan je 26. listopada 2007. godine, a ime je dobio prema prvoj vojno-redarstvenoj operaciji kojom je oslobođeno prvo područje u Hrvatskoj u Domovinskom ratu. Povod osnutku kluba bilo je državno prvenstvo Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskoga rata. Njegovi članovi, većina hrvatski branitelji. Klub se natjecao u 2. Zagrebačkoj ligi, od sezone 2019./2020. u višoj Županijskoj ligi Zagrebačke županije, dok je 2020./2021. godine prešao u 1. Međužupanijsku boćarsku ligu Slavonije i Baranje. Klub djeluje na uređenom boćalištu kod Zdenkina rekreacionog centra u Velikim Zdencima.
Predsjednik kluba je Petar Matković (098/9636-491), a tajnik Ivica Ahac (099 465 9455).
Paraatletski klub Otos - Grubišno Polje
Klub je pod imenom Atletski klub osoba s invaliditetom Grubišno Polje osnovan u prosincu 2006. godine, a godinu dana kasnije poprima ime Atletski klub osoba s invaliditetom Otos - Grubišno Polje. Od prosinca 2023. godine prema uputi Hrvatskoj paraolimpijskog odbora nosi sadašnji naziv. Trenutno broji šest članova, među kojima je i Darko Kralj, prvi hrvatski zlatni paraolimpijac i svjetski rekorder, koji je osvojio zlatnu medalju na parolimpijskim igrama u Pekingu 2008., te srebrnu na igrama u Londonu 2012. godine. On i ostali članovi kluba redoviti su na brojnim natjecanjima u Hrvatskoj te mnogima u Slovačkoj, Njemačkoj i Nizozemskoj. Grad Grubišno Polje, Osnovna škola Ivana Nepomuka Jemeršića i Srednja škola Bartola Kašića klubu su omogućili rad u prostorijama školske sportske dvorane, te pomogli u nabavki opreme. Nakon što se D. Kralj prestao natjecati najtrofejniji član kluba je njegov predsjednik Deni Černi, koji redovito na brojnim domaćim i inozemnim natjecanjima osvaja najsjajnije medalje. Među najsjajnijim odličjima je također paraolimpijska medalja. Naime, na POI u Tokiju 2021. godine osvojio je brončanu medalju u bacanju kugle u kategoriji F33.
Predsjednik kluba je Deni Černi, a tajnik ujedno i trener Boris Kljaić.
Športsko ribolovno društvo "UDICA" Grubišno Polje
Natjecateljski dio ŠRD "Udica" počinje s radom početkom sedamdesetih godina prošloga stoljeća. U natjecateljskom dijelu ekipe ima četvorica članova koji se natječu u Ligi Bjelovarsko bilogorske županije, u kategoriji seniora.
Predsjednik kluba je Alen Kanjka (099 837 3971)
Športovi i športske udruge koje su obilježile grubišnopoljski šport:
NK "Bilogorac", prvi športski klub osnovan u Grubišnom Polje, prestao je sa radom početkom Domovinskog rata 1991. godine. Nastavio je djelovati, ali samo tijekom 1993. i 1994. godine. U određenim vremenskim razdobljima djelovali su i zapažene rezultate imali Streljački klub "Zdenka" Veliki Zdenci, Karate klub "Bilogora 91" Grubišno Polje, Ženski rukometni klub "Zdenka" Veliki Zdenci te nogometni klubovi "Česma" Grubišno Polje, "Omladinac" Grbavac, "Mladost" Ivanovo Selo, "Graničar" Velika Barna, "Slaven" Mali Zdenci i "Bilogora" Dapčevački Brđani.
Na inicijativu mladih nogometaša koji se žele uključiti u malonogometnu ligu 5. veljače 2019. godine održana je osnivačka skupština Malonogometnog kluba 'Grubišno Polje', no, klub je ubrzo ugašen.
Udruge
Prema podacima županijskoga Upravnoga odjela za poslove državne uprave od ožujka 2022. godine, na području Grubišnoga Polja je registrirano 60 udruge, popis kojih donosimo na ovoj stranici: